CategoriesMieszkania

Kupujemy nowe mieszkanie, mieszkanie od dewelopera, nasze wymarzone. Chcemy, aby było przytulne, dobrze urządzone. Chcemy jak najszybciej się do niego wprowadzić. Aby tak było musimy przedsięwziąć konkretne kroki i w odpowiedniej kolejności.

Zazwyczaj wiemy, kiedy będziemy odbierać nowe mieszkanie od budującego. Ta data jest wyznaczona w umowie deweloperskiej. Zdajemy sobie sprawę z tego, że potem zacznie się szał urządzania, wykańczania mieszkania. Przed nami, prace, które mają doprowadzać stan deweloperski do stanu „pod klucz”. Warto się do tego odpowiednio przygotować.
Odpowiednio wcześnie, nawet na pół roku przed odbiorem musimy znaleźć firmę remontową. Zarezerwujmy sobie jej dostępność dla nas w terminie odbioru wskazanym w umowie deweloperskie.
Jeśli mieszkanie kupowaliśmy na etapie „dziury w ziemi”, mieszkanie widzieliśmy tylko na planie postarajmy się pójść na tak zwany „dzień otwarty”. Wtedy w asyście wykonawcy możemy na żywo oglądnąć po raz pierwszy naszą nieruchomość. Możemy dokonać wstępnych pomiarów, zróbmy jak najwięcej zdjęć mieszkania. To będzie baza dla naszego projektanta wnętrz, jeśli chcemy posiłkować się jego usługami.

Projekt wnętrza

Projektant wnętrz sporządzi dla nas propozycje aranżacji nowego mieszkania, postara się, aby każdy centymetr był funkcjonalnie wykorzystany. Dla uzgodnionego projektu sporządzi listę zakupów wraz z listą sklepów, magazynów, gdzie poszczególnie elementy aranżacji zakupimy. Projekt i lista zakupowa ułatwi nam działania, wyznaczy kolejne kroki. Jeśli zajdzie taka potrzeba PERIANT wskaże Ci godnego zaufania specjalistę, który pomoże Ci w realizacji tego zadania.

Jeśli nie wynajmiemy projektanta sami musimy się w niego wcielić. Zaplanować ułożenie sprzętów w mieszkaniu, mebli i AGD. Ułożenie sprzętów ADG będzie wyznaczało ułożenie poszczególnych łączy w mieszkaniu, łączy wodnych, gniazdek elektrycznych, włączników.

To pierwsze prace, które będzie musiała wykonać ekipa remontowo – budowlana, dopiero później będą kładzione gładzie.

Wizyta u stolarza

Zanim odbierzemy protokolarnie mieszkanie od dewelopera i będziemy mogli do niego wejść z ekipą budowlaną udajmy się do stolarza, który będzie robił nam meble kuchenne. Tam skierujmy następnie nasze kroki. Dlaczego?
– Zaprojektowanie kuchni, aneksu kuchennego nie jest wcale proste, pogodzenie naszych wymagań z ograniczeniami metrażowymi mieszkania to prawdziwy wyczyn. Spotkań z projektantem firmy stolarskiej będzie na pewno kilka. Jest to proces długotrwały, wymaga wielu uzgodnień, meble, fronty, blaty, szafki itd.
– Idealnie zaprojektowana kuchnia wskaże, gdzie powinny znajdować się łącza wodne, przewody elektryczne,
– Pokaże, jakie sprzęty AGD, wolnostojące czy do zabudowy, o jakich wymiarach będziemy musieli nabyć,
– Produkcja mebli kuchennych może trwać sześć do ośmiu tygodni. Wczesne uzgodnienie projektu kuchni, „zaklepanie terminu” montażu kuchni skróci czas pomiędzy odbiorem mieszkania a możliwością zamieszkania w nim.

Następny etap to wybór drzwi. Jeśli drzwi nie będą nabywane w markecie budowlanym z dostępnych „od ręki” zasobów, również na nie będziemy czekać nawet powyżej sześciu tygodni.
Zdecydujmy; czy na podłogę położymy deski, panele podłogowe czy panele winylowe.

Potem armatura łazienkowa, płytki i pozostałe meble; łóżka, sofy, regały, fotele, stoły i stoliki.

Podsumowanie

Powyższe działania możemy przeprowadzić zanim deweloper odda nam mieszkanie do użytkowania. Planowanie, decyzje zostaną podjęte przed odbiorem mieszkania, po odbiorze, bez zbędnej zwłoki będą mogły zacząć się prace wykończeniowe i montażowe.

Na dekoracje przyjdzie czas na końcu. Gdy będzie można oglądnąć już mieszkanie z meblami, płytkami, pomalowanymi ścianami. Wtedy zobaczymy jak współgrają barwy, jakie kolory można dołożyć, jakie wzmocnić. Czy dołożyć kontrastowe barwy czy bardziej stonowane?
Zwieńczeniem starań będzie nasze upragnione miejsce do życia na Ziemi.