Categoriesinwestycja w nieruchomość Mieszkania

Nieruchomości to jedne z najlepszych sposobów na inwestycje. Inwestować w nieruchomości można jednak na wiele sposobów. W tym tekście przedstawiamy kilka ciekawych sposobów na inwestowanie w nieruchomości, które będą nieco bardziej oryginalne lub bardziej niecodzienne.

Zakup i wynajem długoterminowy

Pierwszym sposobem inwestowania w nieruchomości jest ich zakup pod wynajem długoterminowy. Sposób ten jest jednym z najpopularniejszych sposobów inwestycji w nieruchomości, gdyż cechuje się dużą wygodą. Polega ona na tym, iż kupujemy nowe mieszkanie lub dom oraz wynajmujemy je długoterminowo np. na rok lub kilka lat. Zakup sfinansować możemy z pieniędzy własnych lub kredytu. W zależności od rodzaju nieruchomości i jej stanu czy lokalizacji, miesięczny zwrot inwestycji może wynosić półtorakrotność miesięcznej raty kredytu lub nawet dwukrotność. Najbardziej optymalną nieruchomością pod wynajem długoterminowy są małe mieszkania np. kawalerki w średnim lub wysokim standardzie w dobrej lokalizacji i w dużych miastach. Analogicznie teoretycznie najmniej polecanym sposobem inwestowania jest zakup dużych np. kilku pokojowych mieszkań, choć jeśli chcemy jedynie, aby spłacały się same z wynajmu, jest to dobre posunięcie. Zakup mieszkania pod wynajem długoterminowy wymagał będzie od na minimum pracy i znajomości branży więc skorzystać z niego mogą wszystkie osoby dysponujące potrzebną gotówką. Popyt na mieszkania jest bardzo duży i według specjalistów będzie rósł w najbliższych latach.

Zakup pod wynajem krótko i średnioterminowy

Ciekawym sposobem inwestowania w nieruchomości jest również wynajem nieruchomości krótko i średnioterminowy. W praktyce oznacza to zakup nieruchomości — również za gotówkę lub na kredyt i wynajmowanie jej na dni lub miesiące. Jest to ciekawa alternatywa dla wynajmu długoterminowego. Teoretycznie możemy na niej zarobić dużo więcej pieniędzy niż na najmie kilkuletnim, ale wymagała ona wkładu czasu i pracy. Ten sposób zarabiania polega na zakupie mieszkania w atrakcyjnej lokalizacji oraz urządzenia go w wysokim standardzie. Najem krótkoterminowy mieszkań prywatnych działa niejako jak hotel. Korzystają z niego osoby, którym zależy na prywatności lub które chcą zatrzymać się w danym mieście nieco dłużej i nie mieszkać w hotelu. Ceny dziennego pobytu będą nieco niższe lub nawet takie same jak te hotelowe. Przy wynajmie tego typu musimy jednak samodzielnie obsługiwać mieszkanie. Oznacza to, że samodzielnie, będziemy musieli zamieścić oferty wynajmu na specjalnych portalach i zdobywać klientów na nasze lokum. Musimy też dbać o czystość oraz sprawy formalne, jeśli biznes tego typu ma być zorganizowany np. na większą skalę.

Zakup mieszkania w miejscowościach turystycznych

Kolejnym sposobem inwestowania w nieruchomości jest zakup mieszkania lub domu w miejscowości turystycznej. Jest to jeszcze bardziej wymagający sposób inwestowania niż wynajem krótkoterminowy, ale dający też jeszcze większe możliwości zarobkowe. Przy wynajmie tego typu stawki za dzień pobytu są największe z dotychczasowych trzech sposobów inwestowania. Oznacza to, że dziennie możemy żądać kilkudziesięciu — kilkuset złotych za pobyt. Zakup takiej nieruchomości w dogodnej lokalizacji i ewentualny remont to największy koszt, choć zwrot również jest obiecujący. Nieruchomość kupić możemy nad morzem, w górach, przy jeziorze i innych ciekawych turystycznie lokalizacjach. Wynajem taki jest też najbardziej absorbujący, gdyż wymagał będzie od nas bieżącej obsługi nieruchomości lub zatrudnienia kogoś do tego celu. Sposób ten daje duże możliwości zarabiania na nieruchomości, promowania i reklamowa oferty czy tworzenia pakietów wakacyjnych oraz jest szansą dla osób z zacięciem biznesmena.

A może nieruchomość turystyczna za granicą?

Czwartym sposobem, w jaki możemy zainwestować w nieruchomości, jest zakup domu lub mieszkania za granicą w miejscowości turystycznej. W krajach takich jak Włochy czy Hiszpania sezon wakacyjny może trwać nawet cały rok. Jeśli posiadamy odpowiednią ilość gotówki oraz mamy czas na załatwienie wszystkich formalności jest to dobry ruch. Po zakupie i dostosowaniu mieszkania możemy wynajmować je osobom z całego świata. Klientów potencjalnie mamy zatem dużo więcej niż w Polsce. Oferty możemy dodawać na serwisach rezerwacyjnych czy portalach podróżniczych. Możemy też wynajmować mieszkanie osobom z polski, oferując ciekawe wakacje. Jest to sposób inwestycyjny wymagający poświęcania dużej ilość uwagi. Daje jednak dużo większe możliwości zarobkowe. Do minusów zaliczyć również należy obsługę prawną w innym kraju, jeśli samodzielnie nie znamy języka na tyle, aby załatwiać w nim sprawy urzędowe. Obecnie istnieją nawet wyspecjalizowane firmy czy kancelarie prawnicze, które zajmują się tego typu transakcjami.

Kup, wyremontuj i sprzedaj drożej

Ostatnim sposobem inwestowania w nieruchomości, który jest najbliższy biznesowi, jest handel mieszkaniami. Inwestycja taka może polegać zarówno na czystym handlu, czyli kupowaniu ich za niższą cenę i sprzedaży za wyższą, jak i również na zakupie, remoncie i odsprzedaży za dużo większą cenę. Ten sposób inwestycji jest bardzo wymagający, gdyż musimy doglądać wszystkich kwestii samodzielnie, a ryzyko związane z nieprzewidzianymi problemami często jest dość spore. Taka inwestycja w mieszkanie daje jednak też duże możliwości zarobkowe — zwłaszcza jeśli samo mieszkanie uda nam się kupić po atrakcyjnej cenie. Mieszkania te możemy remontować i podnosić ich wartość. Obecnie na rynku działa wiele osób, które inwestują środki w taki sposób w nieruchomości i są to najczęściej osoby zamożne czy znajdzie się na biznesie. Plusem tego rozwiązania jest także elastyczność. Mieszkania pod remont i sprzedaż możemy kupować w różnej formie i stanie. Dzięki temu nie musimy posiadać bardzo dużej ilości gotówki, a w ciągu roku dokonując kilku remontów i sprzedaży, możemy znacznie pomnożyć nasz majątek.