Dlaczego ceny mieszkań w Polsce cały czas rosną?
Według danych GUS mieszkania w Polsce są coraz droższe. Od 2015 roku wzrosły aż o 45,5%. Z zastrzeżeniem, że dużo bardziej ceny podnieśli sprzedający na rynku wtórnym niż deweloperzy. W ciągu ostatniego roku koszt zakupu nieruchomości mieszkalnej wzrósł o 10%. Dlaczego tak jest? Przeczytaj koniecznie.
Zbyt mała ilość dostępnych mieszkań, a wielu chętnych
Mieszkań w naszym kraju jest po prostu zbyt mało. Nie zmieni się to zbyt szybko, ponieważ nowych nieruchomości nie da się wybudować z dnia na dzień w dużych ilościach. Jednocześnie coraz bardziej odchodzi się od modelu rodzin wielopokoleniowych. Dziś młodzi ludzie chcą mieszkać jak najszybciej „na swoim”. Ponadto sporo ludzi kupuje mieszkania, traktując to jako inwestycję na przyszłość. Lokal mieszkalny można przecież wynająć, a po latach sprzedać z zyskiem lub podarować dziecku. Szczególnie teraz, gdy z powodu rosnącej inflacji, wiele osób obawia się o swoje oszczędności. Wydanie funduszy na nieruchomość wydaje się dzisiaj jedną z najbardziej bezpiecznych i opłacalnych opcji.
Sytuacji nie poprawiają ciągnące się w nieskończoność procedury administracyjne związane z budową oraz niewielka liczba dostępnych działek.
Wpływ rosnących wynagrodzeń na ceny mieszkań w Polsce
Można zauważyć wyraźną zależność między poziomem wynagrodzeń a cenami mieszkań w Polsce. To oczywiste, że im więcej ktoś ma w portfelu, tym chętniej kupi mieszkanie, zamiast wynajmować albo mieszkać np. z rodzicami.
Wzrost cen materiałów budowlanych
Jednym z głównych powodów wzrostu cen mieszkań w Polsce są coraz droższe materiały budowlane. Przykładowo, stal w ciągu ostatniego roku podrożała aż o 100%. Prawie wszystkie surowce budowlane z miesiąca na miesiąc kosztują coraz więcej.
Według prognoz, ceny mieszkań w Polsce nadal będą coraz wyższe. Będzie tak, dopóki wystarczająco nie zostanie osiągnięta równowaga między popytem i podąża na rynku nieruchomości.